V tomto odkazu bychom rádi zveřejňovali upozornění na podezřelé emaily, které mohou být nebezpečné, což však nepoučený uživatel nemusí rozeznat. Ukázky mailů, které skutečně obdržela konkrétní osoba:

 

Ukradené fotky

V mojí emailové schránce se objevila tato zpráva:

Ahoj,
někdo si "půjčil" pár tvých fotek a umístil je s poměrně nevhodným komentářem na svůj trapnej blog:
http://www.seznann.eu/21e5cac5f19065b1/fotka.jpg
Tvý jméno tam ale naštěstí neuvedl a navíc tam má fotky víc lidí, takže se to docela ztratilo, ale jen pro informaci :)

Pokud byste nevěděli nic o rizicích virtuálního prostoru, vaší první reakcí by bylo kliknutí na uvedenou adresu blogu. O to ale zřejmě někomu šlo – raději jsem to ani nevyzkoušela. Každopádně podezřele působí už jen adresa seznann.eu, která má vizuálně připomínat seznam.cz.

 

Nefunkční webové stránky

 Další zpráva, kterou jsem se také, jak se říká, „dala nachytat“, byla tato:

 Dobrý den,
chtěla jsem se podívat na Vaše stránky, které mi našel Google, ale vyskočila na mě hláška, že mohou poškodit můj počítač. Používám Firefox a dříve se mi to nikdy nestalo.
Můžete mi prosím poradit? Do přílohy jsem zkopírovala obrazovku, když na mě ta hláška vyskočila, abyste si mohli udělat představu.

 Eva Dvořáková

 Odepsala jsem, že nám žádná chyba nebyla hlášena. Pak mi to přece jen nedalo – když jsem jméno osoby zadala do vyhledávače Google, dostala jsem se na stránky  http://www.test4u.cz/2012/12/podvodne-oznameni-o-nefunkcnich-webovych-strankach/, kde můžete najít více informací, z nichž je zřejmé, že jde o podvodný mail. Jeho součástí je je příloha Screenshot.doc v nebezpečném formátu *.DOC, ve kterém lze velmi snadno rozesílat počítačové viry. Přílohy od neznámých osob proto raději nikdy neotvírejte a celý email ihned smažte.